Aktualności

Spotkanie religijno-patriotyczne upamiętniające żołnierzy niezłomnych

Dzień Otwartych Drzwi w Katolickiej Szkole Podstawowej

 • Mirosław Sałek
 • 3 Marca

Koncert kolęd i pastorałek (25.01.2019)

 • Mirosław Sałek
 • 25 Sty

Święta Bożego Narodzenia już dawno za nami, ale wciąż mamy w sercach to szczególne ciepło, wyjątkową radość. Zapach choinki, sianko pod obrusem wigilijnego stołu, dzielenie się opłatkiem z bliskimi, wspólne wyjście na Pasterkę – wspomnienie tych chwil ogrzewa nas i daje siłę na cały rok.

To, co wyróżnia Święta Bożego Narodzenia to również kolędy i pastorałki, których piękno czyni ten czas wyjątkowym. Koncert, który odbył się 25 stycznia 2019 roku na sali parafialnej przy Kościele MBNP w Tarnobrzegu dedykowany był osobom, które w naszych sercach zajmują miejsce szczególne – ukochanym Babciom i Dziadkom. Uczniowie Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu zaśpiewali dla Nich z całego serca, w prezencie za bezwarunkową miłość i wsparcie. Było wzruszająco i pięknie.

 

VIII Tarnobrzeski Orszak Trzech Króli

 • Mirosław Sałek
 • 06 Sty

 DSC4856

Dnia 6 stycznia 2019 r. już po raz ósmy ulicami Tarnobrzega przeszedł Orszak Trzech Króli. Orszak poprzedziły msze święte o godzinie 9.30 w kościele Świętej Barbary, o godzinie 10 w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz o godzinie 10.30 w Kościele Chrystusa Króla.
Po mszach w poszczególnych parafiach uformowały się korowody, które spotkały się w południe na Placu Bartosza Głowackiego, gdzie nastąpił wspólny pokłon Bożej Rodzinie, odmówienie modlitwy Anioł Pański i wspólne kolędowanie.

Galeria>>>

VII Marsz Mężczyzn Tarnobrzeskim Marszem Niepodległości

 • Mirosław Sałek
 • 25 Lis

 DSC3442

25 listopada w Święto Chrystusa Króla o godz. 11-stej zgromadziliśmy się przy pomniku Chrystusa Króla, aby jak co roku przejść w Marszu Mężczyzn. Chcemy kontynuować zapoczątkowane dzieło w Tarnobrzegu przez naszego Kapelana ś.p. Ks. Prałata Michała Józefczyka. Obecny rok jest wyjątkowy, bo obchodzimy 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę i dlatego pragniemy aby ten Marsz Mężczyzn stał się naszym Tarnobrzeskim Marszem Niepodległości, którym będziemy świętować to wielkie wydarzenie. Z nami szli również mężczyźni z Bractwa Świętego Józefa oraz Neokatechumenatu a także przyjechali Rycerze Kolumba z Sandomierza i Nowej Dęby. Przynieśliśmy ze sobą flagi narodowe, które powiewały podczas marszu, rozdaliśmy wszystkim różańce by modlić się na tej potężnej modlitwie, która potrafi przemieniać ludzi oraz świat i po pieśni Bogurodzico ruszyliśmy w drogę. W modlitwie różańcowej poświęcaliśmy naszą Ojczyznę, nasze miasto, nasze rodziny, polecaliśmy tych co oddali swoje życie w obronie Ojczyzny, niech Dobry Bóg da im wieczny odpoczynek i radość nieba. To oni nie szczędzili sił i oddawali życie po to byśmy my mogli dziś żyć w wolnej Polsce. Dlatego zatrzymaliśmy się przy Pomniku Bartosza Głowackiego by oddać im hołd i tam odśpiewaliśmy Hymn Narodowy.

 DSC3487

Poleciliśmy się w opiekę Świętemu Michałowi Archaniołowi odmawiając do niego modlitwę. Polecaliśmy rządzących państwem i miastem, aby sprawowali rządy w zgodzie z Bożymi przykazaniami. Celem wieńczącym nasz Marsz Mężczyzn była Msza Odpustowa w kościele Chrystusa Króla i wspólne spotkanie przy ciepłym posiłku.

Galeria>>>

„NIEPODLEGŁA, NIEPOKORNA” – akademia słowno – muzyczna w wyk. uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej w Tarnobrzegu

 • Mirosław Sałek
 • 24 Lis

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość.
Upamiętniając tak ważne dla nas wydarzenie, uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej wystawili akademię słowno – muzyczną.

niepokorna2018

Msza św. w intencji Ojczyzny oraz za poległych, zmarłych i żyjących kombatantów

 • Mirosław Sałek
 • 09 Lis

Dnia 9 listopada 2018 r. z racji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości o godz. 8:00 została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny oraz za poległych, zmarłych i żyjących kombatantów. Przewodniczył jej oraz Słowo Boże wygłosił ks. Paweł Dobrowolski.

DSC 0001

Wzniosły charakter uroczystości podkreśliła obecność pocztu sztandarowego Szkół Katolickich.

Kiedy przeżywamy 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości spotkaliśmy się tutaj aby Panu Bogu podziękować za Naszą Wolną Ojczyznę, za dar wiary i wolności. Chcemy wsłuchiwać się w słowa Ks. Prymasa Kardynała Wyszyńskiego, który mówił „ Dla nas po Bogu największa miłość to Polska”.

Wspominamy z wielką wdzięcznością dzisiaj każdego Ojca i Matkę naszej Ziemi, którzy wzrastali w uczciwości, szczerości serca i w dobroci. To oni sprawili, że w tych momentach trudnych przyszła nadzieja wolności – mówił w homilii ks. Paweł.

Po wspólnej modlitwie uczniowie wraz z nauczycielami udali się w miejsca pamięci narodowej na terenie miasta aby oddać hołd poległym w obronie Naszej Ojczyzny.

DSC 0002

DSC 0005

DSC 0026

DSC 0032

DSC 0085

Koncert Macieja Miecznikowskiego: „Wyśpiewać 100 lat Niepodległości”

 • Ks. Tomasz Lis
 • 18 Paź

Ostatni dzień zorganizowanych po raz pierwszy w Tarnobrzegu Dni Kultury Chrześcijańskiej rozpoczął się od promowania książki katolickiej na kiermaszu, który odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Dzięki współpracy z Wydawnictwem Diecezjalnym i Drukarnią w Sandomierzu odwiedzający kiermasz mogli wybierać w szerokiej ofercie książek katolickich dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestnicy kiermaszu sięgali po książki znanych autorów, jak i nowości oraz pozycje wydane w związku z obchodami 200-lecia Diecezji Sandomierskiej. Dużym powodzeniem cieszyły się książki dla dzieci wydane w oryginalnej i ciekawej formie.

Wieczorem Dni Kultury Chrześcijańskiej podsumowała Msza św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie, której przewodniczył ks. prał. Jan Biedroń, proboszcz parafii.

Na zakończenie Mszy św., bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował organizatorom Dni Kultury Chrześcijańskiej. – Ta kultura nas ukształtowała, na niej wyrośliśmy. Możemy być z tego dumni, a jednocześnie należy z niej dalej czerpać i ją szerzyć. Nie ma skuteczniejszego środka na truciznę różnych współczesnych ideologii. Nie istnieje lepsza koncepcja życia, niż ta jaką ukazuje nam Chrystus – powiedział biskup.

Następnie odbył się koncert Macieja Miecznikowskiego pt. „ Wyśpiewać 100 lat niepodległości” w którym artysta wraz z zebraną publicznością wykonywał znane piosenki żołnierskie, patriotyczne i religijne. – Razem wspominamy, śpiewamy i cieszymy się niepodległością, takie jest założenie tego spotkania. Przez piosenkę możemy poznawać naszą historię, cieszyć się z odzyskanej niepodległości i uczcić pamięć tych, co za Polskę oddali swoje życie – podkreślał Maciej Miecznikowski.

 DSC3265

– Zorganizować takie dni nie było łatwo. W Tarnobrzegu to się udało, bo z jednej strony jest to prężny ośrodek z własną uczelnią, ale też z ludźmi pełnymi zapału, chęci i otwartego serca. Cieszę się, że powstały w naszej parafii Klub Inteligencji Katolickiej pw. św. Brata Alberta wnosi wiele nowego w życie miasta i całego społeczeństwa – powiedział ks. Jan Biedroń, proboszcz parafii na Serbinowie.

– Organizacja Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej była naszym pierwszym tak dużym działaniem, które podjęliśmy podczas krótkiej, bo zaledwie rocznej działalności. Każdy z członków angażował się jak tylko mógł, by przedsięwzięcie się udało. Cieszę się ogromnie, iż cały, bardzo zresztą bogaty program, udało się zrealizować. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Osobiście zwróciłaby uwagę na warsztaty pisania ikon, które cieszyły się szczególną popularnością – dodała Ewa Lipińska – Mikrut, prezes KIK im. św. Brata Alberta w Tarnobrzegu.

Galeria>>>

Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej – turniej piłki nożnej chłopców

 • Mirosław Sałek
 • 18 Paź

W ramach trwających Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej w Tarnobrzegu w Szkole Podstawowej Nr 9 im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu rozegrany został turniej piłki nożnej chłopców. W turnieju udział wzięli uczniowie z czterech tarnobrzeskich szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej Nr 3 im A. Freyera, Szkoły Podstawowej Nr 4 im. M. Kopernika, Szkoły Podstawowej Nr 10 im. Janusza Korczaka i Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Jana Pawła II .

19102018

W wyniku rozegranych meczy stojących na wysokim poziomie sportowym a jeszcze wyższym emocjonalnym turniej wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 10 otrzymując z rąk ks. proboszcza Jana Biedronia zwycięski puchar. Do wręczania pozostałych nagród drużynowych i indywidualnych wspólnie z ks. Janem Biedroniem został poproszony również ks. proboszcz Jan Zając.

Msza św. rozpoczynająca Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej w Tarnobrzegu

 • Mirosław Sałek
 • 17 Paź

dkch

Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej pod honorowym patronatem Ks. Bpa Krzysztofa Nitkiewicza rozpoczęły się w niedzielę, 14 października 2018 r. obchodami ku czci bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu. Dni Kultury Chrześcijańskiej trwać będą od 14  do 18 października na terenie miasta Sandomierza i Tarnobrzega.

W niedzielę 14 października w naszym kościele o godz. 18.00 po nabożeństwie różańcowym w intencji nauczycieli z okazji ich święta Dnia Nauczyciela na rozpoczęcie Dni Kultury Chrześcijańskiej w Tarnobrzegu została odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. proboszcza Jana Biedronia z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, z udziałem ks. kan. prof. dr hab. Romana Sieronia, ks. Antoniego Saneckiego i ks. proboszcza Jana Zająca.
Ks. Jan Biedroń złożył na ręce Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej im. Brata Alberta Pani Ewie Lipińskiej-Mikrut podziękowanie za zorganizowanie dni, które mają za zadanie promowanie szeroko pojętej kultury połączonej z wartościami ewangelicznymi. Po Mszy św. ks. proboszcz Jan Zając wszystkich zaprosił na spektakl – Róża Polska w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu.

Historia, która inspiruje

 • Redakcja Diecezji Sandomierskiej
 • 16 Paź

 

spotkanie historia 15

W ramach Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej, prof. dr hab. Tadeusz Zych mówił o drogach tarnobrzeskich parafii do niepodległej Polski. Zaprezentowano także powstający herb Diecezji Sandomierskiej.

Ważnym punktem programu trwających Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej, które zorganizował tarnobrzeski KIK, był wykład wygłoszony wieczorem 16 X przez pana prof. dr. hab. Tadeusza Zycha. Prelegent przybliżył zebranym działania Kościoła i duchowieństwa na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i obrony tożsamości narodowej.

Mówca podkreślił, że Kościół katolicki stał zawsze na straży tradycji i języka polskiego. Utrzymywał narodową świadomość i kształtował system wartości. Księża byli też prawdziwymi liderami przemian społecznych oraz walk wyzwoleńczych. Prof. Zych zatrzymał się między innymi na osobie ks. Bartłomieja Hędrzaka. W Dzikowie współorganizował on oddział galicyjskich ochotników, którzy 10 czerwca 1863 roku przeszli przez Wisłę, by wspomóc powstańców styczniowych. Sam wziął udział w walkach, odnosząc poważne rany. Walecznym kapłanem był także ks. Damian Węgiel, który dowodził sześciotysięcznym oddziałem legionistów Józefa Piłsudskiego, tzw. Legionem Wschodnim. Prelegent wspomniał również ks. Eugeniusz Okonia, ks. Józefa Sobczyńskiego i ks. Franciszka Serafińskiego.

W drugiej części spotkania ks. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego, zaprezentował propozycje herbu Diecezji Sandomierskiej. – Prace nad nim trwają od dwóch lat i różne propozycje są konsultowane z przedstawicielami środowisk naukowych, świeckich i kościelnych – powiedział ks. Andrzej Rusak.

W poniedziałek wieczorem, uczniowie z parafii pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu zaprezentowali spektakl mówiący o św. Stanisławie Kostce. Został także rozstrzygnięty konkurs wiedzy o życiu i działalności tego świętego.

2018.10.15 o św Stanisławie Kostce 1

We wtorkowe przedpołudnie rozegrany został natomiast turniej piki nożnej dla uczniów klas trzecich. Najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10.

Z kolei w środę 17 października, organizatorzy Dni Kultury Chrześcijańskiej zapraszają na godz. 11.00 do Państwowej Szkoły Zawodowej na spotkanie z redaktorem Marcinem Przeciszowskim na temat „Media w służbie człowiekowi”. O godz. 18.00 w kościele parafialnym na Serbinowie odbędzie się modlitwa różańcowa w intencji powołań zaś o godz. 19.00 zaplanowano wieczór poetycko-muzyczny „Ojczyzna-kiedy myślę …” w wykonaniu Młodzieżowego Teatru Amatorskiego działającego przy TDK.

 

Dni Kultury Chrześcijańskiej w Tarnobrzegu

 • Ks. Tomasz Lis
 • 15 Paź

Podczas czterodniowych spotkań zaplanowano spotkania naukowe, spektakle teatralne, warsztaty artystyczne, zawody sportowe i koncerty muzyczne. Dni odbywają się pod honorowym patronatem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

– Po raz pierwszy, jako Klub Inteligencji Katolickiej im. Brata Alberta, podjęliśmy się zadania zorganizowania dni, które mają za zadanie promowanie szeroko pojętej kultury połączonej z wartościami ewangelicznymi. Układając program staraliśmy się zaoferować każdej z grup wiekowych i społecznych jakieś ciekawe spotkanie, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jest to wydarzenie o zasięgu diecezjalnym dlatego zapraszamy na kolejne spotkania osoby nie tylko z Tarnobrzega i okolic, ale z całej diecezji – podkreślała Ewa Lipińska-Mikrut, prezes KIK.

Dni Kultury Chrześcijańskiej rozpoczęły się w niedzielę, 14 października, obchodami ku czci bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu. Tego samego dnia wieczorem w kościele Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu odbyła się modlitwa różańcowa w intencji nauczycieli i pracowników oświaty z okazji przypadającego Dnia Nauczyciela. Następnie po Mszy św. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnobrzegu zaprezentowali spektakl o charakterze patriotycznym „Róża Polska”.

spektakl Roza Polska 13

– W tym spektaklu młodzi pokazali swoim rówieśnikom piękno życia obecnością Pana Boga oraz odpowiedzialność jaka płynie z umiłowania naszego narodu. Ten przekaz bardzo trafił do przybyłych osób, wśród których było bardzo wielu rówieśników naszych aktorów. Cieszę się że właśnie taką formą promowania kultury i świadectwem życia wartościami patriotycznymi młodzi dzisiaj dzielą się z innymi – podkreślał ks. Jan Biedroń, duszpasterz KIK-u w Tarnobrzegu

W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbyły się również warsztaty pisania ikon połączone z modlitwą uwielbienia, które poprowadziły siostry ze Wspólnoty Niepokalanej Oblubienicy Ducha Świętego z Jastkowic.

– Pisanie ikony to nie łatwy proces, który wymaga także wysiłku duchowego. Podstawą jest jednak wola i pragnienie wejścia w tajemnicę obcowania z Bogiem poprzez ikonę. Pisanie ikon to także proces nawrócenia człowieka oraz droga do osobistego uświęcenia. Dziś przekazujemy tylko pewne podstawy powstawania ikony, jednak dla wielu osób takie spotkanie może stać się inspiracją do dalszej pracy – podkreślała siostra Tatiana. Jak opowiada sama uczyła się pisania ikon przez 5 lat w szkole przy cerkwi prawosławnej na Ukrainie.

W poniedziałkowe popołudnie zaplanowano na Sali teatralnej w kościele na Serbinowie wystawienie spektaklu pt.  „Święty Stanisław Kostka patron dzieci i młodzieży przygotowany oraz rozstrzygnięcie konkursu o św. Stanisławie. O godz. 19.00 odbędzie się projekcja filmu „Święty Jan Paweł II”.

We wtorek przed południem odbędzie się turniej sportowy zaś popołudniu w kościele św. Barbary zostanie otwarta wystaw poświęcona ks. kard. Adamowi Kozłowieckiemu.

We wtorek na Zamku Dzikowskim o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie historyczne podczas którego prof. Tadeusz Zych wygłosi wykład pt. „Kościół tarnobrzeski na drogach do Niepodległej” oraz zostanie zaprezentowany projekt herbu Diecezji Sandomierskiej.

Jubileusz Szkół Katolickich

 • Mirosław Sałek
 • 29 Wrz

 DSC2824

 DSC3986

W sobotę 29 września br. odbył się ewangelizacyjno-charytatywny Piknik Szkół Katolickich „Strefa Aniołów”. Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą o godz. 14.00, której przewodniczył opiekun szkół i organ prowadzący w jednej osobie, ks. dr Jan Biedroń, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie. Swoją obecnością zaszczycił wszystkich pan Kamil Kalinka, zastępca p.o. prezydenta miasta. W swoim przemówieniu zwrócił szczególną uwagę na rolę szkół katolickich w tarnobrzeskiej społeczności, na sukcesy, ale i trudy funkcjonowania szkół. Gratulując udanego dziesięciolecia wręczył szkole pamiątkowy grawer.

Podsumowaniem części oficjalnej było wręczenie statuetek „Aniołów Dobroci” dla osób szczególnie zasłużonych Rodzinie Szkół Katolickich. Na wszystkich uczestników spotkania czekał jubileuszowy tort. Tradycyjnym polskim tańcem, polonezem, zapoczątkowano czas integracji i wspólnej zabawy. Jak co roku także i tym razem podczas festynu można było zakosztować „Anielskich smaków”, posłuchać koncertu uczniów, wziąć udział w loterii fantowej i wielu innych atrakcjach.

Tegoroczny piknik jest zapowiedzią kolejnych wydarzeń planowanych przez szkoły katolickie. 10 lat istnienia, zaufanie rodziców i uczniów, wsparcie licznych przyjaciół zobowiązuje do działania i planowania kolejnych dziesięcioleci w duchu wiary chrześcijańskiej i patriotyzmu.

 DSC4031

 DSC4065

Galeria>>>

Sakrament Bierzmowania (11.05.2018)

 • Mirosław Sałek
 • 11 Maj

sakramenr2018

Dekanalne spotkanie ministrantów

 • Mirosław Sałek
 • 24 Lut

Opłatek Szkół noszących imię św. Jana Pawła II Diecezji Sandomierskiej

 • Mirosław Sałek
 • 04 Sty

oplatek2017

Galeria>>>

Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa

 • Mirosław Sałek
 • 31 Gru

 DSC1274 932 768

Święto świętej Rodziny zaczęto obchodzić od XVIIIw. Po raz pierwszy ustanowił je 4 listopada 1684 r. w Kanadzie, za aprobatą papieża Aleksandra VII, biskup Francois Montmorency-Laval. Na stałe do liturgii wprowadzono je za pontyfikatu papieża Leon XIII, który na prośbę kard. Bausa, arcybiskupa Florencji, 20 listopada 1890 r. wydał dekret aprobujący „kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej”. Zatwierdził je papież Leon XIII. W swoich pismach zachęcał on do naśladowania Najświętszej Rodziny. Wskazywał też na dobrodziejstwa, jakich można oczekiwać dzięki pobożności i związkom ze Świętą Rodziną: postęp w miłosierdziu, świętość obyczajów, atmosfera pobożności. W jednej ze swoich encyklik napisał: „Pod opieką Najświętszej Matki i św. Józefa w zupełnym ukryciu wychowywał się Jezus, Słońce sprawiedliwości, zanim swym blaskiem oświecił narody. Niewątpliwie jaśniała w tej Rodzinie wzajemna miłość, świętość obyczajów i pobożne ćwiczenia – jednym słowem wszystko, co rodzinę może uszlachetnić i ozdobić, aby dać na wzór naszym czasom”.

Leon XIII był też pierwszym, który wskazał na małżeństwo jako miejsce uświęcenia. Papież Benedykt XV rozszerzył święto Świętej Rodziny na cały Kościół.

CZYTAJ WIĘCEJ: ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY JEZUSA, MARYI I JÓZEFA

PEREGRYNACJA RELIKWII ŚW. BRATA ALBERTA

 • Mirosław Sałek
 • 04 Gru

 DSC1248

W obchodzonym Roku świętego Brata Alberta, Zakon Rycerzy Kolumba w Polsce oraz Zgromadzenie Sióstr Albertynek podjęli się organizacji ogólnopolskiej peregrynacji relikwii świętego. Relikwiom towarzyszą kopie obrazu „Ecce Homo” oraz portretu św. Brata Alberta, przekazane Rycerzom przez siostry albertynki, a poświęcone przez Abp. Marka Jędraszewskiego, Metropolitę Krakowskiego.

Przyjęcie relikwii ubogaciło duchowo wiernych naszej parafii, a także uwrażliwiło na potrzeby ubogich i odrzuconych społecznie, którym poświęcił swoje życie św. Brat Albert i założone przez niego zgromadzenie. W dniu uroczystości zbierane były dary materialne: koce, pościele, ręczniki, środki czystości na potrzeby hospicjów prowadzonych przez parafię MBNP.

Galeria>>>

Nocne Czuwanie w intencji powołań – Jasna Góra 2017

 • Mirosław Sałek
 • 13 Lis

25

Módlmy się za kapłanów. Każdego dnia zauważamy, jak rzadcy są przyjaciele Jezusa. Zdaje mi się, że to rani Go najgłębiej (Św. Teresa z Lisieux ).
W odniesieniu do tej myśli Św. Teresa z Lisieux 12 listopada br. z dekanatu Tarnobrzeg wyjechała pielgrzymka do Częstochowy. Tarnobrzeżanie wraz ze swymi kapłanami, siostrami zakonnymi, oraz Prezydentem Miasta panem Grzegorzem Kiełbem, przed tronem Jasnogórskiej Pani modlili się w intencji licznych powołań kapłańskich i zakonnych, a także kleryków rozpoznających swoje powołanie w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu.
Nocne czuwanie w kaplicy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim. Następnie kolejne grupy, z poszczególnych parafii Dekanatu Tarnobrzeg, prowadziły modlitwę w intencji powołań, z którą przybyli na Jasną Górę .W modlitwie różańcowej ,a także poprzez rozważania kontemplowano istotę kapłaństwa i życia zakonnego.
Jak mówi List do Hebrajczyków Oto przychodzę wypełnić Twoją wolę… Jezus Chrystus, wypełniając Bożą wolę, złożył siebie samego w ofierze. W ten sposób raz na zawsze pojednał nas z Bogiem!
Każdy kapłan codziennie sprawuje swoją służbę i wiele razy składa te same ofiary.
O północy rozpoczęła się msza święta sprawowana pod przewodnictwem ojca duchownego kapłanów naszej diecezji – ks. prałata Stanisława Bara.
Słowo Boże do pielgrzymów wygłosił ks. prałat dr Jan Biedroń.
Modlitewne czuwanie zakończono Droga Krzyżową . Rozważania poprowadził dziekan tarnobrzeskiego dekanatu ks. Adam Marek.
Z nadzieją w sercu pielgrzymi powrócili do domów.

Galeria >>>

Korowód Świętych przeszedł ulicami Tarnobrzega

 • Mirosław Sałek
 • 29 Paź

Już po raz kolejny ulicami Tarnobrzega przeszedł Korowód Świętych. Młodzi ludzie nieśli relikwie świętych i błogosławionych z pobliskich parafii.

 
 DSC1153 DSC1158

Galeria>>>

Pogrzeb bp. Wacława Świerzawskiego.

 • Mirosław Sałek
 • 16 Paź

59e4b639b77e0 p

Główne uroczystości pogrzebowe bp. Wacława Świerzawskiego rozpoczęły się 16 października w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła.

O godzinie 8.00 wspólnota seminaryjna wraz z przybyłymi osobami zakonnymi modliła się jutrznią żałobną przy trumnie z ciałem zmarłego bp. Wacława.

Przez całe przedpołudnie mieszkańcy Sandomierza oraz wierni, którzy przybywali na pogrzeb, mieli czas na osobistą modlitwę i pożegnanie z zmarłym emerytowanym pasterzem diecezji sandomierskiej.

więcej>

Uroczystości pogrzebowe bpa Wacława Świerzawskiego w Zawichoście

 • Mirosław Sałek
 • 16 Paź

096010 CwDa zawichst 20 28

– Dziękujemy za jego posługę biskupią, za popieranie rozwoju życia zakonnego, za zaangażowanie w dziedzinie nauki i kultury, za to, co uczynił dla Sandomierza i Zawichostu, dla tego regionu, dla Polski – mówił bp K. Nitkiewicz, podczas Mszy św. żałobnej w Zawichoście.

więcej>

XX rocznica Intronizacji NSPJ

 • Mirosław Sałek
 • 10 Wrz

 DSC0962

Dokonanie Aktu Intronizacji jest bardzo ważne, ponieważ tylko miłość płynąca z Serca Jezusa jest zdolna przemienić nasze serca, a cywilizację śmierci i nienawiści na cywilizację życia i miłości. To Miłość przemienia ten świat i buduje Królestwo Boże, o przyjście którego modlimy się codziennie w modlitwie Ojcze Nasz.

Dzieło intronizacji jest kontynuacją kultu Serca Jezusowego, objawionego Małgorzacie Alacoque i kultu Miłosierdzia Bożego, objawionego siostrze Faustynie Kowalskiej.

Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów Szkoły Katolickiej

 • Mirosław Sałek
 • 04 Wrz

„Spotkaliśmy się tutaj, aby to co piękne, co nowe, to co przed nami nie znane zawierzyć Panu Bogu i Matce Najświętszej”

mszakatolik17 18

XXIII Familiada

 • Mirosław Sałek
 • 03 Wrz

23familiada

Galeria>>>

W niedzielę 3 września odbyła się XXIII Familiada. Zgodnie z tradycją wielu ostatnich wydarzeń w parafii
dochód z niej jest przeznaczny na kontynuację ostatniego dzieła śp. Ks. Prałata Michała Józefczyka
– budowę Hospicjum w Tarnobrzegu-Miechocinie. Zebrano łącznie 14.350,00 zł.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszytkim,
którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uzbierania tej kwoty.

familiada plakat ok

Jaś w drodze

 • Mirosław Sałek
 • 02 Wrz

Święty Jan Paweł II zachęcał każdego człowieka do budowania cywilizacji życia i kultury miłości. Każde życie ludzkie jest święte, dlatego musimy walczyć o jego godność, bo niestety często jest zagrożone.

Mając na uwadze troskę o życie, jakiej uczył nas Święty Jan Paweł II, Rycerze Kolumba w Polsce proponują program „Jaś w Drodze” uświadamiający jak wielką wartość ma życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci.

21269522 1523373947699390 1913071 n

rollup wystawa

Uroczysta Msza św. podczas, której dokonano odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej ks. prał. Michałowi Józefczykowi, z okazji 1. rocznicy śmierci.

 • Mirosław Sałek
 • 19 Cze

msza19062017

Galeria>>>

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

 • Mirosław Sałek
 • 15 Cze

Obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

boze cialo

Galeria>>

Instalacja ks. prałata Jana Biedronia na urząd dziekana Kapituły Katedralnej w Sandomierzu

 • Mirosław Sałek
 • 03 Cze

We wspomnienie bł. Męczenników sandomierskich w bazylice katedralnej w Sandomierzu bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał instalacji, czyli wprowadzenia na urząd dziekana, ks. prałata Jana Biedronia, proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.

430379 nddf dziekan 16 28

Uroczyste przekazanie godność dziekana i wprowadzenie w jego urząd odbyło się podczas Mszy św. sprawowanej w Bazylice katedralnej, której przewodniczył dziekan nominat.

Mszę świętą koncelebrowali dziekani i kanonicy kapituł kolegiackich z terenu diecezji: opatowskiej, ostrowieckiej i janowskiej, kanonicy miejscowej kapituły katedralnej oraz kapłani diecezjalni i zakonni.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli bp K. Nitkiewicz oraz bp senior E. Frankowski oraz prałaci seniorzy. Podczas homilii ks. prałat Adam Kończak, dziekan senior, odniósł się do fragmentu Ewangelii, która przedstawia dialog zmartwychwstałego Jezusa z Piotrem nad Jeziorem Galilejskim.

– Jezusowe pytanie skierowane do Piotra: czy miłujesz mnie, nic nie traci na aktualności. Jak Piotr, każdy z nas chce pogłębienia tej miłości, którą wyznał Piotr. Konsekwencją takiej miłości jest Chrystusowe zaproszenie „Pójdź za mną”. Każdy kto pragnie odważnie kroczyć za Chrystusem musi mu wyznać „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham” – mówił ks. A. Kończak.

Wskazał on także na wyzwania jakie stoją przed nowym dziekanem: przygotowanie kapituły do obchodów jubileuszu 200. lecia diecezji, troska o piękno bazyliki katedralnej i dbałość o kultywowanie tradycji związanych z kultem eucharystycznym.

Po homilii bp Krzysztof Nitkiewicz uroczyście obsadził nowego dziekana na przeznaczonym dla niego miejscu w chórze kapitulnym oraz wprowadził w jego urząd.
– Wprowadzenie w urząd dziekana sandomierskiej Kapituły katedralnej każe nam sięgnąć pamięcią do jej początków, uświadomić sobie historyczną rolę jaką odegrała ona w dziejach naszego Kościoła lokalnego, będąc spadkobierczynią starożytnej Kapituły Kolegiackiej. Ta historia pisana jest wiarą i miłością do Boga, do Jego Ludu, do Sandomierza i do Polski. Chociaż na skutek reformy prawa kanonicznego, kapituły mają mniejszy zakres uprawnień, prałatura i kanonikat zobowiązują. Ważne, abyście w tym, co mówicie i czynicie byli wzorem jedności. Za dużo mamy dzisiaj indywidualizmu i zwykłej samowoli. Każdy pragnie wykrzyczeć swoje natomiast Chrystus oczekuje od nas, że będziemy mówili jednym głosem – Jego głosem – podkreślał bp K. Nitkiewicz.

– Niech nowy dziekan kapituły katedralnej troszczy się szczególnie o to. Niech owocem waszej braterskiej miłości, będą inicjatywy duszpasterskie i kulturalne, a nade wszystko troska o katedrę, jak działo się to przez wieki – dodał biskup ordynariusz.

Nowy dziekan ks. prałat Jan Biedroń otrzymał bardzo symboliczny prezent od swojego poprzednika ks. prałata Adama Kończaka – łańcuch kanonicki z dystynktorium kapitulnym.

Po zakończeniu Mszy św. odbyło się pierwsze posiedzenie kapituły pod przewodnictwem nowego dziekana.

Sulisławice: diecezjalne obchody 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie

 • Mirosław Sałek
 • 11 Maj

Diecezjalne obchody 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie odbędą 13 maja br. w Sanktuarium Matki Bożej w Sulisławicach.

Bp Krzysztof Nitkiewicz wszystkich gorąco zaprasza na obchody 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie, aby w jedności z Ojcem Świętym Franciszkiem przeżywać ten wielki jubileusz.

Uroczystości rocznicowe objawień fatimskich rozpoczną się o godz. 11.00 nabożeństwem różańcowym, które poprzedzi Mszę świętą.

Specjalnie z tej okazji zostanie wystawiony na widok publiczny, obraz Matki Bożej – Sulisławskiej.

Cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej znajduje się w sulisławskim sanktuarium od 1610 r. Namalowany dwustronnie na desce przedstawia płaczącą Matkę Bożą wraz z cierpiącym Synem. Widoczna jest głowa Chrystusa na chuście św. Weroniki.

Obraz, słynący z łask uzdrowień umieszczony jest w głównym ołtarzu kościoła. Koronacja obrazu odbyła się 8 września 1913 r. Dokonał jej ordynariusz bp Marian Ryx.

W czasie czwartej pielgrzymki do ojczyzny Jan Paweł II poświęcił w Radomiu nowe korony obrazu. Powtórnej koronacji dokonał nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk 7 lipca 1991 r. w Sulisławicach.

Maksym MBF

Niedziela Miłosierdzia Bożego

 • Mirosław Sałek
 • 23 Kwi

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Inspiracją  dla ustanowienia  tego święta  było pragnienie  Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego. Która dusza  przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699). W wielu objawieniach Pan Jezus określił nie tylko miejsce święta w kalendarzu liturgicznym Kościoła, ale także motyw i cel jego ustanowienia, sposób przygotowania i obchodzenia oraz wielkie obietnice. Największą z nich jest łaska „zupełnego odpuszczenia win i kar” związana z Komunią świętą przyjętą w tym dniu po dobrze odprawionej spowiedzi (bez przywiązania do najmniejszego grzechu), w duchu nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, czyli w postawie ufności wobec Boga i czynnej miłości bliźniego. Jest to – jak tłumaczy ks. prof. Ignacy Różycki – łaska większa od odpustu zupełnego. Ten polega bowiem tylko na darowaniu kar doczesnych należnych za popełnione grzechy, ale nie jest nigdy odpuszczeniem samychże win. Najszczególniejsza łaska jest zasadniczo również większa niż łaski sześciu sakramentów z wyjątkiem sakramentu chrztu: albowiem odpuszczenie wszystkich win i kar jest tylko sakramentalną łaską chrztu świętego. W przytoczonych zaś obietnicach Chrystus związał odpuszczenie win i kar z Komunią świętą przyjętą w święto Miłosierdzia, czyli pod tym względem podniósł ją do rzędu „drugiego chrztu”. Przygotowaniem do tego święta ma być nowenna polegająca na odmawianiu przez 9 dni, poczynając od Wielkiego Piątku, Koronki do Miłosierdzia Bożego. Święto Miłosierdzia Mojego wyszło z wnętrzności [Moich] dla pociechy świata całego (Dz. 1517) – powiedział Pan Jezus do Siostry Faustyny.

Msza Święta Rezurekcyjna 2017

 • Mirosław Sałek
 • 16 Kwi

Liturgia Wielkiej Soboty

 • Mirosław Sałek
 • 15 Kwi

Wielka Sobota – to trzeci i zarazem ostatni dzień Triduum Paschalnego. To czas wyciszenia i oczekiwania na przyjście Zmartwychwstałego Chrystusa. Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim.

Liturgia Wielkiej Soboty jest niezwykle bogata.

Ta liturgia składa się z kilku przepięknych elementów. Po pierwsze, liturgia światła pod gołym niebem – rozpala się ognisko, które jest błogosławione, a następnie święci się Paschał. Później ma miejsce uroczysty śpiew we wnętrzu kościoła, tzw. prekonium paschalne, czyli exsultet. Świeca rozświetla mrok i wypełnia kościół swoją światłością Po tej uroczystej pieśni, która wysławia Boga za Jego wielkie dzieła, ale też opowiada chwałę Chrystusa, który rozświetla ciemności świata, ciemności grzechu i zwycięża – następuje liturgia słowa.

wielka sobota2017

Galeria>>>

Wielka Sobota: Błogosławienie potraw wielkanocnych

 • Mirosław Sałek
 • 15 Kwi

W Wielką Sobotę błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Wierni przynoszą do kościoła tzw. święcone. Święcenie pokarmów świątecznych jest starym zwyczajem w Kościele. Spożywanie posiłku jest też czynnością świętą, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu, a na największe święto Zmartwychwstania święcimy także pokarmy.

Przepełnieni wielkanocną radością, zasiądziemy po Mszy rezurekcyjnej do świątecznego stołu i podzielimy się wzajemną życzliwością przy składaniu sobie życzeń. Nowe życie Zmartwychwstałego Pana symbolizuje poświęcone jajko, którym także dzielimy się wzajemnie.

Kapłan: Prośmy Chrystusa Pana, zawsze obecnego wśród tych, którzy Go miłują, aby pobłogosławił te pokarmy na stół wielkanocny. Wszyscy modlą się przez chwilę w ciszy. Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy, mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy który zstąpiłeś z nieba i w Komunii św. dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.

Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia.

Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. W. Amen.

Następuje poświęcenie pokarmów wodą święconą. Po skończonym obrzędzie udajemy się do Grobu Pańskiego na krótką adorację Najświętszego sakramentu.

poswiecenie pokarmow2017

Galeria >>>

12. rocznica śmierci Jana Pawła II

 • Mirosław Sałek
 • 02 Kwi

2 kwietnia 2005 roku w Rzymie zmarł papież Jan Paweł II. Przed 22.00 do 60 tysięcy osób zebranych przed bazyliką watykańską wyszedł abp Sandri i ogłosił: „O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca”.

jp2 kan

Msza św. w intencji poszanowania życia ludzkiego

 • Mirosław Sałek
 • 25 Mar

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – Dzień Świętości Życia,25 marca 2017 r. Rycerze Kolumba z Rady 15239 w Tarnobrzegu na mszy św. odprawianej w kościele pw. MBNP włączyły się w rozdawanie obrazków z codzienną modlitwą do odmawiania dla tych co podjęli się dzieła Duchowej Adopcji. Po mszy świętej bracia rozprowadzali modela Jasia, karty edukacyjne z Jasiem i stópki do wpięcia do marynarki.

adopcja2017

Galeria>>>

Droga Krzyżowa ulicami Tarnobrzega

 • Mirosław Sałek
 • 03 Mar

621683 B1ge IMG 0817 69

Tradycyjnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu z tarnobrzeskich kościołów wyruszyli wierni, by podążając ulicami miasta rozważać Mękę Chrystusa. Po raz pierwszy w gwiaździstej Drodze Krzyżowej uczestniczyło aż sześć parafii – ojców dominikanów, pw. Chrystusa Króla, św. Barbary, Miłosierdzia Bożego, Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Marii Magdaleny. Najdłuższą trasę do pokonania mieli wierni z miechocińskiej wspólnoty i to oni po raz pierwszy dołączyli do wspólnej modlitwy.
Na zakończenie nabożeństwa ks. Jan Biedroń, proboszcz parafii MBNP i jednocześnie gospodarz miejsca podziękował wszystkim za wspólną modlitwę. Zwrócił także uwagę na konieczność pamięci o osobach starszych, chorych, zwłaszcza w okresie wielkopostnym. – W domach, hospicjach, placówkach leczniczych jest wielu chorych, cierpiących, przykutych do łóżek. I to im dzisiaj chcemy podziękować za wspieranie nas ofiarą swego cierpienia. Szczególnie w tym czasie 40-dniowego postu pragniemy im dziękować za modlitwę, dającą nam siły wytrwania w naszych postanowieniach. Na miarę naszych sił i możliwości trzeba nam tak żyć i postępować aby ściągnąć maskę starego człowieka i przeobrazić się w człowieka nowego. Gromadzimy się u stóp Serca Pana Jezusa, które nas wszystkich do końca umiłowało. Chcemy w tym miejscu wypowiedzieć wszystkie nasze postanowienia, podziękować za dar Bożego błogosławieństwa, a nade wszystko prosić, aby okres Wielkiego Postu okazał się owocny w naszym pielgrzymowaniu i rozwoju naszego chrześcijaństwa, a także abyśmy potrafili przepraszać za wszystkie wady i grzechy – mówił ks. Jan Biedroń.

5 porad papieża na Wielki Post

 • Mirosław Sałek
 • 01 Mar

wielki post

Papież Franciszek w swoim zeszłorocznym wielkopostnym orędziu napisał, że kluczem do Wielkiego Postu powinny być uczynki miłosierdzia. „Miłosierdzie Boże zmienia serce człowieka i pozwala mu doświadczyć wiernej miłości, sprawiając, że i on staje się zdolny do miłosierdzia” – napisał papież.

OK. Ale co to znaczy? Po lekturze orędzia mamy dla was 5 wskazówek Franciszka na post:

1. Odkryj Boże Miłosierdzie w Biblii

„…by wreszcie móc wyjść z wyobcowania poprzez słuchanie Słowa Bożego”

Twarz Jezusa pełna miłosierdzia ukazuje się, gdy czytamy Ewangelię. Lektura Pisma wcale nie jest trudna. Spróbuj codziennie poświęcić 10 minut na czytanie codziennej Ewangelii (jeśli nie wiesz, gdzie jej szukać, to kliknij tutaj). Jeśli możesz poświęcić więcej czasu – zrób to.

2. Przyjmij Boże Miłosierdzie w spowiedzi

„Nie zmarnujmy tego czasu Wielkiego Postu, który sprzyja nawróceniu!”

Papież bardzo często daje do zrozumienia, że spowiedź nie jest „salą tortur”, ale miejscem uzdrowienia, lekarstwem na nasze grzechy. Podczas tego Wielkiego Postu spróbuj przyłożyć się do tej spowiedzi, pamiętając o głębokim miłosierdziu Boga, o tym, że twoje grzechy już się nie liczą. To bardzo ważne!

3. Codziennie myśl o tym, co miłosiernego robiłeś

„Uczynków względem ciała i względem ducha nigdy nie należy od siebie oddzielać. Bowiem właśnie wtedy, gdy dotyka w ubogim człowieku ciała Chrystusa Ukrzyżowanego, grzesznik może otrzymać w darze uświadomienie sobie, że on sam jest biednym żebrakiem”.

Dlaczego nie przywiązujemy wagi do uczynków miłosierdzia? Czy umiesz powtórzyć je z pamięci? Czy jesteś w stanie przywołać działania, które zmierzały w tym kierunku?

Spróbuj zrobić codziennie jeden taki uczynek – względem ciała lub ducha (i tak nie trzeba ich od siebie oddzielać!). Ofiaruj jedzenie lub jakąś książkę napotkanemu bezdomnemu, zaangażuj się w wolontariat, porozmawiaj z kimś o Bogu… Jest wiele opcji, dobrze zacząć je praktykować w tym Wielkim Poście.

4. Odkryj ciszę na nowo

„Tylko ta miłość może zaspokoić pragnienie nieskończonego szczęścia i miłości, które człowiek usiłuje osiągnąć, łudząc się, że je znajdzie w kulcie wiedzy, bogactwa i władzy”.

Kiedy spróbujesz posłuchać Słowa Bożego, odkryjesz że bardzo ważnym elementem modlitwy jest cisza – brak muzyki czy rozpraszających dźwięków. Cisza, podobnie jak uczynki miłosierdzia, ma swój wymiar cielesny, jak i duchowy.

Spróbuj wyciszyć swoje pragnienia: dążenie do wiedzy, do pieniędzy czy – jak mówi Franciszek – do władzy. Nie myśl o pracy, ani o problemach materialnych, pozbądź się rozmaitych planów i pragnień, gdy siądziesz do modlitwy. Ofiaruj je wszystkie Bogu.

5. Wyjdź do ubogich i odrzuconych

„Najnędzniejszym ubogim jest ten, kto nie chce przyznać, że nim jest. Wydaje mu się, że jest bogaty, a w rzeczywistości jest najuboższy z ubogich. A to dlatego, że jest niewolnikiem grzechu, który każe mu używać swego bogactwa i władzy nie po to, by służyć Bogu i bliźnim, ale by zagłuszyć w sobie głęboką świadomość, że i on w rzeczywistości jest tylko ubogim żebrakiem”.

Aby otworzyć się na miłosierdzie, trzeba samemu go doświadczyć. To nie może być tylko teoria. Najprostszym i zarazem najtrudniejszym sposobem na doświadczenie go, jest… bycie miłosiernym. Spróbuj podczas tego Wielkiego Postu porozmawiać z kimś, kogo kiedyś negatywnie oceniłeś, skrytykowałeś. Spróbuj wyjść do osób, które zostały wykluczone – starszych, ubogich, niepełnosprawnych czy bezdomnych. Zobacz, jak obecność przy nich, takie proste bycie z drugim człowiekiem, rodzi miłosierdzie. To naprawdę działa.

Finał jubileuszowej 10 akcji charytatywnej CHOINKA ŻYCZEŃ

 • Mirosław Sałek
 • 01 Gru

Finał jubileuszowej 10 akcji charytatywnej CHOINKA ŻYCZEŃ 
05.01.2017 godz. 19.15 koncert KOLĘDY WIELKIE. ANNA WYSZKONI.

Parafia pw. MBNP w Tarnobrzegu

CEGIEŁKI – WEJŚCIÓWKI W CENIE 20 ZŁ.
Zapraszamy do obejrzenia zwiastunu koncertu.

 

OTK 2017

 • Mirosław Sałek
 • 21 Lis

Szanowni Państwo!
Wielkimi krokami zbliża się Orszak Trzech Króli a tym samym konkurs Głosuj na wielbłąda!
Tegoroczna edycja będzie trochę inna. Oprócz wielbłąda za zajęcie pierwszego miejsca i czekoladek za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca, będzie można wygrać korony na OTK 2017.
Konkurs będzie nazywał się: Głosuj na wielbłąda! I wygraj korony!
Każdy głos oddany na miejscowość, będzie nagradzany koroną. Mamy do rozdania 100 000 koron.
Dzięki temu uda nam się zróżnicować liczbę koron, w zależności od zaangażowania mieszkańców miejscowości.
Warto zachęcać lokalną społeczność do zaangażowania się w głosowanie.
Konkurs będzie trwał od 15 do 30 listopada 2016

glosuj na wielblada2017

Jubileusz 5-lecia Rycerzy Kolumba w diecezji sandomierskiej

 • Mirosław Sałek
 • 06 Lis

Dnia 6 listopada 2016 r. w naszej parafii odbyła się uroczysta msza święta z okazji 5-lecia działalności w diecezji sandomierskiej wspólnoty Rycerzy Kolumba. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz modlił się wspólnie z kapelanami rycerzy w intencji członków organizacji ich rodzin oraz dzieł charytatywnych, których się podejmują. Nawiązując do niedzielnej Ewangelii, bp Nitkiewicz powiedział, że to, co było piękne w ziemskim życiu człowieka przeżyje śmierć. – Już teraz uczynki miłosierdzia czynią nasze człowieczeństwo piękniejszym i bogatszym. Otrzymujemy znacznie więcej, niż dajemy zarówno w wymiarze doczesnym, jak i w perspektywie wieczności. Dopiero będąc miłosierni naprawdę żyjemy… O tym, że więcej jest radości w dawaniu, niż w braniu, wiedzą dobrze Rycerze Kolumba zaangażowani w działalność dobroczynną na całym świecie. Pragnę wyrazić radość z waszej obecności w diecezji sandomierskiej, a jednocześnie życzyć, abyście dalej, z jeszcze większym zapałem rozwijali prowadzoną działalność – życzył członkom organizacji. Zaczątek działalności organizacji w diecezji sandomierskiej dali śp. ks. prałat Michał Józefczyk, proboszcz parafii pw. MBNP w Tarnobrzegu, śp. Janusz Czapla oraz Mirosław Sałek, którzy jako pierwsi zostali włączeni w poczet rycerzy. Od początku obecności w diecezji Rycerze Kolumba mocno zaangażowali się przede wszystkim w działalność dobroczynną inicjując wiele dzieł. Obok pracy charytatywnej silnie podkreślają swoje zaangażowanie w życiu Kościoła, poprzez organizowanie Marszu Mężczyzn, festiwali i przeglądów pieśni i piosenek religijnych, udziału w Orszakach Trzech Króli. W ten sposób zaznaczają, iż podstawą ich działalności jest wierność Kościołowi katolickiemu i jego nauce.

5lecie rycerzy

Galeria

Spotkanie z JE Ks. Abp. Mieczysławem Mokrzyckim

 • Mirosław Sałek
 • 17 Paź

Dnia 18 października w parafii pw. MBNP odbyło się spotkanie uczniów szkół katolickich z J.E. ks. Arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim, który mówił o swoich przeżyciach i doświadczeniach związanych ze świętym Janem Pawłem II. Arcybiskup współpracował ze Świętym Janem Pawłem II i pracuje zgodnie z jego duchowością logiką myślą na Ukrainie. Był on świadkiem który nie tylko opowiada o tym co widział ale świadkiem, który w jakiś sposób tworzy nową rzeczywistość.
Uroczystość ta wpisała się w Dni Kultury Chrześcijańskiej Diecezji Sandomierskiej. J.E. Krzysztof Nitkiewicz powiedział – „Wiara jeśli nie będzie kulturą, jeśli nie będzie wyrażała się w stylu bycia będzie powierzchowna, słaba i płytka. To kultura ożywia wiarę i czyni ją bardziej przystępną dla wszystkich”.

spotkanie mokrzycki

 

Galeria

Poświęcenie Grobu Dziecka Utraconego

 • Mirosław Sałek
 • 16 Paź

Dnia 15 października 2016 r. w kaplicy Wszystkich Świętych w Sobowie o godz. 16.30 rozpoczęły się uroczystości związane z Dniem Dziecka Utraconego i poświęceniem Grobu Dzieci Utraconych.  Na początek uroczystości młodzież z gimnazjum katolickiego przedstawiła program słowno-muzyczny „Mój dzień”. O godz. 17.00 została odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bp. Edwarda Frankowskiego. Homilię wygłosił ks. dr Jan Biedroń, który powiedział, że ten dzień utworzony został po to, aby osieroceni rodzice mogli wspólnie przeżywać swoje cierpienie. A grób zbudowano dlatego, by mogli pomodlić się przy tym symbolicznym grobie dziecka utraconego. Na zakończenie Eucharystii ks. dziekan Adam Marek podziękował Prezydentowi Miasta Tarnobrzega  za ufundowanie Grobu Dzieci Utraconych i wielu osobom, bez których nie byłoby możliwe postawienie tego symbolicznego grobu.
Po Eucharystii odmawiając dziesiątkę różańca procesyjnie wszyscy przeszli przed grób dzieci utraconych, który następnie został poświęcony przez ks. bp. Edwarda Frankowskiego.

poswiecenie grobu

 

Franciszek u św. Marty: nie ignorujmy Ducha Świętego

 • Mirosław Sałek
 • 06 Paź

Franciszek u św. Marty: nie ignorujmy Ducha Świętego

d1639852700

Prawdziwa nauka nie jest sztywnym trzymaniem się prawa, które urzeka jako ideologia, ale jest objawieniem Boga, który pozwala się znaleźć coraz bardziej codziennie przez tych, którzy są otwarci na Ducha Świętego – powiedział Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Papież nawiązał w swojej homilii do pierwszego dzisiejszego czytania liturgicznego (Ga 3,1-5), w którym mowa o wielkim darze Ojca, jakim jest Duchu Święty. Zaznaczył, że jest to wielka moc, sprawiająca, iż Kościół odważnie wychodzi aż na krańce świata. Bez Ducha Świętego jest tylko zamknięcie i strach.

Franciszek wskazał na trzy postawy wobec Ducha Świętego. Pierwsza jest opisana przez św. Pawła, który wyrzuca Galatom przekonanie, że usprawiedliwienie pochodzi od Prawa, a nie od Jezusa, nadającego sens Prawu.

A to przywiązanie do Prawa powoduje ignorowanie Ducha Świętego. Nie pozwala, aby moc odkupienia Chrystusa przychodziła wraz z Duchem Świętym. Ignoruje; tylko Prawo. To prawda, że są przykazania i musimy przestrzegać przykazań; ale dzieje się to zawsze dzięki łasce tego wielkiego daru, jakim obdarzył nas Ojciec, Jego Syn, daru Ducha Świętego. I tak rozumiemy Prawo. Ale nie wolno sprowadzać Ducha i Syna do Prawa. To był problem tych ludzi: ignorowali Ducha Świętego i nie potrafili iść naprzód. Byli zamknięci w przykazaniach: to należy czynić, trzeba czynić coś innego. Czasami może się nam przydarzyć popadnięcie tę pokusę” – powiedział papież.

Ojciec Święty zauważył, że często mamy do czynienia z urzeczeniem ideologiami, przekonaniem, że dysponujemy całą prawdą. O takich ludziach św. Paweł mówi: „O nierozumni Galaci! Któż was urzekł”.

Drugą postawą podkreśloną przez Franciszka jest zasmucenie Ducha Świętego, które ma miejsce wówczas, gdy nie pozwalamy, aby On nas inspirował, prowadził naprzód w życiu chrześcijańskim, mówił nam co powinniśmy czynić. Papież zauważył, że w ten sposób stajemy się letnimi, popadamy w przeciętność, bo Duch Święty nie może dokonać w nas wielkiego dzieła.

Trzecią postawą jest natomiast otwartość na Ducha Świętego, aby On nas prowadził. Ojciec Święty wskazał, że tak właśnie czynili apostołowie: to odwaga dnia Pięćdziesiątnicy. Porzucili strach i otwarli się na Ducha Świętego. „Aby zrozumieć, aby przyjąć słowa Jezusa trzeba być otwartym na Ducha Świętego. A kiedy człowiek, otwiera się na Ducha Świętego jest niczym żaglówka, która daje się porwać wiatrowi i płynie naprzód, już się nie zatrzymując” – stwierdził papież, zaznaczając, że trzeba się modlić o otwartość na Ducha Świętego.

Franciszek zachęcił do postawienia sobie w ciągu dnia pytania o naszą otwartość na Ducha Świętego, czy ograniczamy się jedynie do praktyk? Po drugie, czy nasze życie nie jest połowiczne, letnie, zasmucające Ducha Świętego, czy też jest nieustanną modlitwą, aby otworzyć na Ducha Świętego, aby On prowadził nas naprzód z radością Ewangelii i pozwolił zrozumieć naukę Jezusa. Papież zaznaczył, że jest to prawdziwa nauka, która nie urzeka, nie czyni nas głupimi. Duch Święty pozwala nam też zrozumieć, gdzie jest nasza słabość, ta który Go zasmuca. On także prowadzi nas naprzód, abyśmy nieśli innym imię Jezusa, nauczając drogi zbawienia.

„Niech Pan da nam tę łaskę: otwarcia się na Ducha Świętego, aby nie stać się głupimi, czy zauroczonymi, mężczyznami i kobietami, którzy zasmucają Ducha” – zakończył swoją homilię Ojciec Święty.

V Festyn Ewangelizacyjno – Charytatywny

 • Mirosław Sałek
 • 02 Paź

Dnia 2 października 2016 r. na terenie Szkół Katolickich w Tarnobrzegu odbył się V Szkolny Festyn Ewangelizacyjno – Charytatywny „Strefa Aniołów”. Co roku wydarzenie to organizowane jest w okolicach Święta Aniołów Stróżów gdyż szkolna kaplica jest właśnie  pod ich wezwaniem. To właśnie do aniołów i archaniołów odniósł się w homilii ks. dr Jan Biedroń celebrans  mszy św.  – głównego punktu uroczystości. Przypomniał on historie z życia św. Jana XXIII. Każdy z nas ma swego anioła, który jest naszym opiekunem i do którego zwracamy się w codziennej modlitwie Aniele boży stróżu mój ty zawsze przy mnie stój… . Ks. Jan przywołał także swojego poprzednika ks. Michała Józefczyka, który jeszcze tak niedawno brał udział w szkolnych uroczystościach. Ks. Jan zauważył, że dobroć i zaangażowanie jego poprzednika  przynoszą  owoce i wspólnie ze wszystkimi uczestnikami mszy modlił się o życie wieczne dla zmarłego śp. ks. Michała. Po udzielonym błogosławieństwie proboszcz parafii pw. MBNP na Serbinowie życzył zgromadzonym aby stanowili wspólnotę ufającą Bogu.

Po mszy św. rozpoczęła się agapa. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie – coś dla ciała i  dla ducha. Atrakcji nie brakowało. Były anielskie stragany ze słodkościami, grill, bańki mydlane, ćwiczenia w udzielaniu pierwszej pomocy, anielska loteria fantowa oraz gry i zabawy dla najmłodszych. Czas umiliły nam utwory muzyczne w wykonaniu  uczniów Liceum, Gimnazjum i Szkoły Podstawowej. Wszystkie uzyskane podczas tego wydarzenia datki zostaną przekazane na realizację dzieła jakiego podjął się jeszcze za życia założyciel Szkół  Katolickich ks. Michał Józefczyk – na budowę hospicjum.

Galeria

Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata

 • Mirosław Sałek
 • 28 Wrz

Pan Jezus zapewnił, że kto zaufa Jego miłosierdziu, ten nigdy się nie zawiedzie. „Kto ufa miłosierdziu mojemu, nie zginie, bo wszystkie sprawy jego moimi są, a nieprzyjaciele rozbiją się u stóp podnóżka mojego”.

Odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia jednoczymy się z ofiarą Jezusa złożoną na krzyżu na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata.

28 września 2016roku, w Godzinę Miłosierdzia  spotkaliśmy się na Tarnobrzeskim Rynku,  by pośród biegnącego tłumu i oddać nasze miasto i nas samych w ręce Miłosiernego Pana.  Modlitwa to  także okazja do odważnego dawania świadectwa swojej wiary.

Data  jest nieprzypadkowa, ponieważ to właśnie 28 września przypada rocznica beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki, duchowego opiekuna i spowiednika św. siostry Faustyny. To jej Pan Jezus podyktował  13-14 września 1035 roku w Wilnie modlitwę koronką. –  „Odmawiaj nieustannie tę koronkę, której cię nauczyłem” – powiedział. „Ktokolwiek będzie ją odmawiał, dostąpi wielkiego miłosierdzia w godzinę śmierci..”

Wspólnej modlitwie przewodniczył  Proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy – ks. dr Jan Biedroń.

Inicjatorami w naszym mieście tego  modlitewnego spotkania jest społeczność  Szkół Katolickich.

J.Szmuc

Nawiedzenie obrazu Św. Rodziny z Nazaretu

 • Mirosław Sałek
 • 19 Wrz

Peregrynujący obraz Św. Rodziny w dniach 16-18 września 2016 roku nawiedził wiernych Parafii MBNP w Tarnobrzegu.
Podczas uroczystego powitania obrazu Świętej Rodziny z Nazaretu przez proboszcza parafii Ks. Jana Biedronia, Rycerzy Kolumba z rady 15239 i Parafian, modliliśmy się w intencji duchowej przemiany naszych rodzin, na wzór Najświętszej Rodziny, ofiarując dar Eucharystii w intencji rodzin zagubionych i przeżywających kryzys wiary.

cudownyobraz

MODLITWA ZA RODZINĘ

Ojcze Niebieski, dziękujemy Ci za dar rodziny.
Prosimy Cię, oświeć nasze serca i umysły,
abyśmy w pełni realizowali powołanie do miłości.

Spraw, byśmy w życiu codziennym i w pracy,
odzwierciedlali tę ofiarną, odwieczną miłość,
którą pokazujesz nam Ty, Ojcze, wraz ze Swym Synem i Duchem Świętym.

Spraw, by Twoja miłość objawiała się poprzez pokój
królujący w naszym domu, i poprzez wiarę,
którą wyznajemy i której dajemy świadectwo życiem.
Niech nasza rodzina będzie zawsze oazą bezinteresownej
miłości, zrozumienia, przebaczenia i radości.

Zechciej obdarzyć nas mądrością
i odwagą, byśmy stali się świadkami
Twoich odwiecznych planów dla rodziny.
Spraw, by Najświętsza Rodzina z Nazaretu
prowadziła nas, jako rodzinę, do świętości.

Prosimy Cię o to przez naszego Pana
Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą
żyje i króluje w jedności Ducha Świętego,
jeden Bóg przez wszystkie wieki wieków.

Amen.

Wojewoda wręczyła odznaczenia państwowe

 • Mirosław Sałek
 • 14 Wrz

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wręczyła zasłużonym mieszkańcom województwa odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta RP.

Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę otrzymało 24 mieszkańców regionu, którzy wyróżnili się zasługami w działalności na rzecz państwa i społeczeństwa – mi. in. w działalności na rzecz społeczności lokalnej, rozwoju i upowszechniania kultury, sportu, kształtowania postaw patriotycznych, a także wzorowym, wyjątkowo sumiennym wykonywaniem obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

Podczas uroczystości, która odbyła się 14 września w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, przekazano także nadany pośmiertnie ks. Michałowi Józefczykowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie przyznane za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej i za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej odebrał członek najbliższej rodziny księdza.

 

Gratulując odznaczonym, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła, że przyznane przez Prezydenta RP odznaczenia państwowe są formą uznania dla wyróżniającej się działalności wykraczającej poza zwykłe obowiązki, za aktywność społeczną i zaangażowanie w różne inicjatywy. „Dzięki Państwa pracy i aktywności nasz kraj się rozwija” – podkreśliła wojewoda.

Info: rzeszow.uw.gov.pl

Order Odrodzenia Polski dla śp. prałata Józefczyka

 • Mirosław Sałek
 • 13 Wrz

Zmarły proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy Michał Józeczyk został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

kspralat order

Prezydent RP, przyznał odznaczenie śp. prałatowi za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej i za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej.

Uroczystość przekazania rodzinie odznaki nadanego pośmiertnie orderu odbędzie się 14 września. Odbierze je z rąk wojewody podkarpackiego brat śp. prałata Jan Józefczyk.

O odznaczenie dla uwielbianego księdza zawnioskowali mieszkańcy Tarnobrzega. – Za pracę i wielkie serce, za to, że był kapłanem niezłomnym. Nauczył nas, że niemożliwe staje się możliwe. Za to wszystko ten order, nie zdążyliśmy tylko…- mówi Bożena Kapuściak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta.

Order Odrodzenia Polski to najwyższe odznaczeniem państwowe po Orderze Orła Białego. Ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu.

Podziekowanie

 • Super User
 • 28 Cze

Wszystkim, którzy uczestniczyli w ostatniej ziemskiej wędrówce naszego ukochanego Ks. Prałata Michała Józefczyka – wielkiego Kapłana, Człowieka i Patrioty – Proboszcza Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu;

J.E. ks. Biskupowi Krzysztofowi Nitkiewiczowi,  J.E. ks. Biskupowi Edwardowi Frankowskiemu, J.E ks. Biskupowi Edwardowi Białogłowskiemu, ks. Dziekanowi Markowi Adamowi, kapłanom, księżom wikariuszom z Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, siostrom zakonnym, lekarzom, pielęgniarkom, władzom Miasta Tarnobrzeg, instytucjom i firmom miejskim, służbom medycznym, służbom mundurowym, Katolickiej Telewizji „Serbinów”, mediom lokalnym, wspólnotom i stowarzyszeniom, mieszkańcom Miasta Tarnobrzega i okolic;

składamy serdeczne Bóg zapłać.

Parafianie
Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy
w Tarnobrzegu